Modernizace sněžné jámy v Tipsport areně šetří finance i životní prostředí

24 / 11 / 2014

Od června probíhala v holešovické Tipsport areně úprava a modernizace sněžné jámy a s ním souvisejícího systému na likvidaci sněhu odklízeného rolbou z ledové plochy, které prováděla firma Niersberger. Došlo jak k rozšíření prostoru na sníh, tak k úsporným úpravám, které mají za cíl ušetřit za vodu a její ohřev a zároveň pracovat více ekologicky, než tomu bylo doposud. „Jde o příspěvek k šetření životního prostředí, energetickým úsporám i k modernizaci systému v hale,“ vysvětluje Ing. Ivana Hájková, generální manažerka Tipsport areny.

Rolba upravuje led na ploše Tipsport areny tak, že seřízne nerovnosti včetně sněhu vzniklého bruslením, plocha je zakropena upravenou horkou vodu, následně se uhladí led textilií. Tím vznikne hladká ledová plocha. Sníh, který rolba posbírá, vysype po výjezdu z kluziště do tzv. sněžné jámy. „Doteď tu byla původní sněžná jáma, která byla poměrně malá. Dříve to fungovalo tak, že ledaři vzniklý sníh rozpouštěli vodou z vodovodu ohřátou na cca 60°C ze silné hadice. Následně rozpuštěná voda s nečistotami byla vypuštěna do kanalizace,“ popisuje Hájková.

Nyní ale došlo k několika změnám. Jednak k úpravě stavební, která proběhla v době letní odstávky: „Původní sněžná jáma se zvětšila do šířky a do délky na více jak trojnásobek. Do hloubky rozšířit nešla, protože pod jámou už jsou energetické rozvody a vedou pod ní kabely a trubky. Nově se tak vytvořily tři prostory, do kterých se dá v průběhu utkání sníh vysypávat. Nemusí se tak po každé třetině rozpouštět horkou vodou.“

Druhá část modernizace se týká technologie, kterou se nyní sníh rozpouští. „Aby se ušetřilo za teplo a hlavně za vodu, probíhala od srpna až do 20. listopadu rekonstrukce, při které se vytvořil uzavřený systém. Voda, kterou se rozpouští sníh v jámě, už není horká voda z „ kohoutku“. Jde o vodu z rozpuštěného sněhu, která prošla do strojovny, kde se ohřála odpadním teplem, které zde vzniká při chlazení ledové plochy čpavkem,“ vysvětluje generální manažerka areny.

Tímto způsobem se ušetří za ohřev vody a rozpuštěný sníh a voda, kterou se rozpouštěl, navíc není odváděna do kanalizace, ale v uzavřeném systému se vrací. Projde filtry, aby se pročistila, takže do kanalizace je odváděn pouze vyfiltrovaný kal. Voda se následně vrátí do systému, část jde do hadice, kterou se sníh skrápí, a část se po další úpravě čerpá do rolby a upravuje se jí ledová plocha.

Nové stadiony tento systém používají a vodu tak šetří, sparťanský stánek vzhledem k původní konstrukci musel systém zmodernizovat. „Předpokládáme, že by se mohlo ušetřit až 200 tisíc za jednu hokejovou sezonu od září do dubna. Uspoří se jak na vodě, tak i na teple, které se využívalo na její ohřev. Spotřebu vody budeme sledovat, dělali jsme si pravidelné odečty, abychom mohli úsporu vyčíslit,“ uzavírá Hájková.VYUŽIJTE NAŠE VIP PROSTORYVIP

Arena


TRÉNINKOVÁ ARÉNA

HC SPARTA PRAHA HC SPARTA
PRAHA
o2arena REZERVACE VSTUPENEK REZERVACE VSTUPENEK ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ